Yaşadığımız hayat, kendi koşullarımızda yaptığımız en iyi seçimlerden oluşur. Yani başımıza gelen her durum, o dönem için yaşayabileceğimiz en hayırlı olaydır. Özellikle kötü bir şey yaşadığımızda bunu hatırlamakta fayda var: “Bu durum, yaşam döngümdeki bu dönem için başıma gelecek en iyi şeydi.” Her olay bir ya da birçok ders içerir. Önemli olan öğrenilmesi gereken dersi anlayabilmektir. Çünkü buradaki derslere gelecek dönemimizde ihtiyacımız olacak.

Nefes aldıkça, her yeni günde yeni durumlarla karşılaşıyoruz, insanlarla tanışıyoruz, bir şeyler okuyoruz, görüyoruz, duyuyoruz ve gün sonunda, farkında olalım ya da olmayalım, birçok şey öğrenmiş oluyoruz. Öğrenmek ise insanı değiştiriyor. Nefes aldıkça da bu değişim ve dönüşüm devam edecek, hepimiz bunu biliyoruz ama yine de çoğu zaman bu değişim acıtıyor. Çünkü biliyoruz ki, geçmişte yaşadığımız güzel anlara ait tüm koşullar tekrar sağlansa bile, bugün, ilk zamanlardaki duyguları hissetmeyiz. Artık aynı frekans yok, aynı zihin yapısı yok… Her şey değişti çünkü.

Bazen ısrarla olması için çabaladığımız şey, hayatımız için en iyi olan olmayabilir. Bu canımızı acıtır, anlamak bir süreçtir, kabul etmek bir süreçtir, ona göre yaşamını tekrar şekillendirmek başka bir süreçtir. Benim için en zor aşama “kabul etmek” sanıyorum. Durumu idrak ediyorsun fakat hala sorgulamaya devam ediyorsun… İşte tam da bu aşamada sorgulamayı bırakmak ve önüne bakmak gerekiyor. Burada tek yardımcı zamandır, zaman yaşadıklarımızı kabul etmemiz için bizi ikna eder.

Hiçbir şey durağan değildir. Aksi halde, yaşamın kendisi bu kadar akıcıyken, bizim duygu ve düşüncelerimizin aynı kalması sistemde bir hata yaratırdı.

Ayrıca bir nokta daha var; kendi yaşamımızla ilgili kararlar başkalarına bırakılamayacak kadar önemlidir. Kendi kararlarını ve o kararların getirdiği sorumlulukları alabilmek de farklı bir bilinç düzeyidir.

Yaşam çok sihirli ve asla kimseyi yüzüstü bırakmaz. Sadece her şeyin bir zamanı var.

Reklamlar

Zaman İkna Eder” üzerine bir yorum

  1. Yazının ana teması öğrenmek ve bunun farkına varabilmek. Benim de genel olarak sorguladığım bir konu. Öğrendiğim şeyleri idrak edebiliyor muyum? Hayatıma adapte edip o öğrenmenin hazzını yasayabiliyor muyum? Sanırım farkedebildigimiz bu öğrenmeler arttıkça hayatımızın anlamı da artacak. Son cümlene bayıldım. Bakalım yaşam, bir sonraki sefer bize ne gibi bir sihirle ulaşacak?

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s