Asgari Ücrette Gelir Vergisi Düzenlemesi

Bilindiği üzere 2016 yılı Ocak ayından itibaren bekar ve çocuksuz olan asgari ücretli çalışanlara 1.647 TL brüt ücret ödenmeye başlanmıştır. Bu tutarın net hesaplaması 1,300,99 TL’dir. Brüt ödeme yapan işyerlerinde Ekim ayından itibaren gelir vergisi kesintisi yapılan dilim değişmektedir. Önceki aylarda gelir vergisi matrahından %15 kesinti yapılmaktayken, ekim ayında kümülatif vergi matrahının 12.600’ün üzerine çıkmasıyla %20 kesinti yapılır. Böylece net ücret 1.300,99 TL’ nin altında düşer. Net asgari ücretin 1.300,99 TL’nin altına düşmeyeceği geçtiğimiz yılbaşında ifade edilmişti ve bununla ilgili tebliğ de 28 Ekim’ de yayınlandı. Bu tebliğe göre net 1.300.99 TL’ nin altına düşen ücretler, ilave asgari geçim indirimi yoluyla 1.300,99 TL’ ye tamamlanacak.

Uygulama Nasıl Olacak?

  • Kapsamda olan grup, gelir vergisi nedeniyle ekim ayından itibaren yılsonuna kadar net ücret kazancı 1.300,99 TL’ nin altına düşen çalışanlardır.
  • Net 1.300,99 TL’nin altına düşen çalışanın ücreti ilave asgari geçim indirimi yapılarak 1.300,99 TL’ye tamamlanacaktır.
  • İlave tutar dahil toplam asgari geçim indirimi tutarı, çalışanın ücreti üzerinden hesaplanan gelir vergisinden mahsup edilecektir.
  • Gelir vergisi tarifesi nedeniyle ücretlerinde düşüş olsa da net ücretleri 1.300,99 TL’nin altına düşmeyenler bu uygulamadan yararlanamayacaklardır. (Ek ödeme alanlar ya da 123,53 TL’den yüksek AGİ alanlar)
  • Çalışanın ücret aldığı dönemde işe başlaması veya işten ayrılması, ücretsiz izin ve benzeri nedenlerle net ücretinin 1.300,99 TL’nin altına düşmesi durumunda ilave asgari geçim indirimi uygulanmayacaktır.
  • Asgari geçim indirimi bordrosunda yer alan ilave tutar dahil toplam asgari geçim indirimi tutarı, ücret ödemesinin yapıldığı döneme ilişkin ücret bordrosunun “Asgari Geçim İndirimi” satırına aktarılacaktır.
  • Asgari geçim indiriminin toplamı, ücretlinin o aydaki ücretinden kesilen gelir vergisinden fazla olamayacaktır.

Tüm bu düzenlemeler için, maalesef kullanılan ERP programlarına ek bir güncelleme yapılması gerekiyor.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s